pühapäev, 16. aprill 2017

Nagu Lenin

... ainult et mitte nii revolutsiooniline. Mäletate seda anekdooti? Nagu Lenin anekdoodis Dzeržinskile seletab: Krupskajale ütled, et lähed Inessa Armandi juurde, Inessale ütled, et lähed Krupskaja juurde, aga ise lähed Tööliste Keldrisse, et õppida, õppida, õppida.     
Mina olin planeerinud nädalavahetuseks Võrumaa käigu ning ehk ka ühe sünnipäeva ja siis kutsuti külla ka veel. Kõigepealt helistasin ja lükkasin külaskäigu edasi, sest "nii palju on vaja teha". Ning kui mul siis auto neljapäeva õhtul katki läks, teatasin kergendusega ka Võrumaale, et tulen siis, kui masin korras jälle. Ning ise - õppida, õppida, õppida! Laupäeva õhtupoolikul küll sügelesin natuke, et äkki ikka lähen sünnipäevale, sest Võrumaale jäi minemata, aga otsustasin siiski õppimise kasuks, nina oli raamatus ja google otsingus kella poole kolmeni öösel. Laglega koos tudeerisime. Mida me siis õppisime? Tõeline nohiku värk, samblaid ja samblikke 😄 Ja mis on ajend? Aga vaadake ise:
 See harilikust korpsamblikust sündinud komplekt on pisut varasem ja sai juba ära kingitud.
 Tahaks ju teada, kui mõnda kaunist tundmatut on kohatud, kes ta täpselt on.
Kas harilik rihmsamblik

 Või korpsamblik, mis keemiliselt reageerib


 Või hoopis vaigu sees veel kollasemaks muutuv kollane lõhnasamblik.
 Vabandan, et mõni pilt külili on, ma pole neid veel käänata jõudnud - otse fotokast!

 Paarilised. Olenevalt sambla kasvukohast ja hiljem kuivamisastmest on ka värvitoon erinev, kuigi liik on sama. Tulbi õielehed annavad üllatavalt hea tulemuse. Lagle siin päästis naistepäeva tulpe, kui ma neid ära visata tahtsin. Tark tüdruk on.

 Saare-rihmsamblik on pisut tulnukaliku välimusega.
 Nagu gloobus :)
Enamus samblaid ja samblikke said tarkade raamatute abiga ära määratud.
 Mõni taim aga jäi kõigi nende uute tuttavate kõrval siiski nimetuks:
 Näiteks selle oksakese päritolu ei meenu kohe üldse. Kas ma olen selle aiast näpsanud või metsast koju vedinud, mitte mingit mälestust pole... Ja kus ma talle siis nime oskan anda...

 Lagle passis ninapidi raamatus, mina kontollisin google pildiotsingu abiga segasemad nimetused üle ja kirjutasin igale liigile nime juurde.
 Õuemuru seestki saab ägedaid samblaid. Niidukäharik.
 Sinilill ja suhkrumusu 😄
 Osa väiksematest jubinatest sai valatud spoonile - siin on kuldvitsa kuivanud õied kasespoonil.

 Ja siin eerika õienupud pähklispoonil.


 Mõni samblik laiutab nii armsasti, et ei vaja alla mingit spooni. Hallsamblik.

 Lagle lemmikvorm on kass. Ja ta oskab sinna imearmsasti taimi sättida. Kattekold ja siniliilia.

 Mida kõike vaiku valada ei saa - samblikke, puukoort,
 õienuppe,
seemneid,
 oksi,
samblaid ja tegelikult kõike, mis vähegi meelde tuleb.
 Mõnikord aga on pähkel hoopis ootamatus kohas. Ma tean, kust ma need samblikud korjasin, erinevalt eelpool nähtud tundmatust oksakesest. Illi metsast korjasin selle ülemise tutsu ja kollase lõhnasambliku korjasin ühe vana puuaia pealt. Aga vaatamata sellele, et ma oskan näidata isegi puud, kust selle pisikese tutsu sain, ei taha ta ennast mulle tutvustada. Isegi "Eesti puudel kasvavad suursamblikud" (selline raamatupealkiri) ei andnud selgust, kuigi me Laglega selle eest taha ja tagant ette läbi uurisime.


Niisiis - kui keegi oskab öelda, mis paganama tuts see on (paluks täpsemat nime), siis ma oleksin väga tänulik. Tuts on tumehall ja kõige pikemast kohast 1 cm pikk. Mul on mõned samasugused tutsud ilma vaiguta ka 😊 kui määraja tahaks oma näpu vahel seda mudida või keemilisi katseid teha.


 Aga see ei ole veel kõik. Siin on eelmises postis lubatud pulmakaardi pildid. Paberilõige.

Kui ma nüüd veel mõne asja tehtud saaks, mida ammu juba lubatud, võiks peaaegu et natuke puhata. Andke palun rohkem riigipühasid, see töölkäimine hakkab juba tõsiselt elamist segama! Mitte midagi ei jõua ju ära teha, kui tööl peab käima!

12 kommentaari:

Rahutu rahmeldaja ütles ...

Oo, te olete nii tublid olnud :) SEE KASS ON IMEIMEIMELINE, tubli laps sul :) Ja, et kõik teaksid, siis see esimene imearmas komplekt on nüüd minu :D

MUHEDIK ütles ...

Jaaa, õppimata ei saa kuidagi :)
Vaatan ja vaatan ega saagi enam aru, milline töö see kõige-kõige on ja kas peabki. Üldiselt meeldivad mulle enam sellised taiesed, kus peale taimmaterjali ka õhku on, seal joonistub graafika väga peenelt välja. Aga samas on need gloobused ka ägedad. Ja tulbid. Ja sinised :D Ja üleüldse kõik on fantastiline

Anonüümne ütles ...

Väga ägedad tutsud ja kõik muud tegelased!
Mis puudutab töölkäimist ja muidu elu, siis peale tänast kuuetunnist koristusmaratoni tulin ma järeldusele, et elu sujuks poole paremini, kui nädalas oleks neli tööpäeva või veelgi vähem:)
Meil on õnneks homme ka pühad, nii et saab veel natuke puhata ja mängida.

mustkaaren ütles ...

Just.
Nagu kalliskivid, vaiku valatud hetk. Igayks on nagu omaette tilluke maailm, seest palju suurem kui väljastpoolt. Vaatad ja näed hoopis midagi muud kui tilgakest vaiku ja samblikuriba :)
Tundmatu oksake kippus kanarbikku meenutama.

Lendav ütles ...

Kaaren, ma ise kahtlustasin ka kanarbikku. Aga tal on lehed kuidagi liiga väiksed ja üksikud kanarbiku kohta. Vaja metsa minna ja üle vaadata, millised lehed meie metsikul kanarbikul on :) Eerika on igatahes täiesti teistsuguste lehtedega.

Peale postituse avaldamist süvenesin uuesti tundmatusse tutsu, seekord tema nimetusse suguvenda, kes ei ole veel vaiku valatud. Ja vähemalt perekonnanime pinnisime Laglega välja, see on Usnea (habesamblik). Milline neist, seda ma veel ei julge täpselt öelda.

Futu ütles ...

Imelised ehted. :) Aga veikene kribu võib olla kukermarja oks.

Ise Hakanud Lillekasvataja ütles ...

Vau! Imelised!

Eve Piibeleht ütles ...

Imelised. Mängisin eile õhtul ka üle tüki aja vaiguga, eks homme ole näha, mis välja tuli

Tsiil ütles ...

Mina ka valida ei oskaks, aga üldiselt lõhnab see asi näituse järele? ;)
Siis saaks rohkem publikut ohkida ja imetleda ja inspireeritud saada.

Morgie ütles ...

Oh kui imeilusad!

Kylli ütles ...

Ma oleks ka habesamblikku pakkunud, aga saite juba jälile (tolle tutsu eesnime ei tea muidugi minagi :)). Kas sul on ka mingi veebipood või asi plaanis või kas ja kuidas noid toredaid asjakesi tellida saaks?

Lendav ütles ...

Veebipoodi veel plaanis pole (ehk edaspidi), aga tellida saab kasvõi siitkaudu :). Kirjutada võib ikka anni.irs ätt gmail.com Praegu on piltidel olevad asjad minu käes, kui kohe midagi silma jääb, võib ka kohe küsida. Tegelikult on neid tehtud rohkemgi, ma kõiki ei jaksa siia blogipostitusse üles laduda. Paari nädala pärast viin suurema hulga Munamäele müüki. Aga sinnamaani võin käesoleva kuhjaga kasvõi külla sõita, oma silm on kuningas.

Siiamaani me Laglega neid tellimise peale polegi veel teinud, aga kui on mingi konkreetne huvi, võib küsida. Muna või kuubikut, plaadikujulist ripatsit, mõnda kindlat sammalt või samblikku (levinumaid ikka :D , mida me suudame ära tunda ja määrata ning piisavalt kodu lähedalt metsadest leida). Saab ka ümmargusi pärleid. Fotode peal neid veel pole, hetkel on esimesed ümarpärlitega kõrvakad ja kaelakeed komplekteerimisel.

Siin on natuke rohkem fotosid (kui on mõnda feissbuki kontot, mille kaudu vaadata):
https://www.facebook.com/anni.irs/media_set?set=a.10203228955401391.1733940276&type=3